Животните в къщата имат положителен ефект върху психиката на детето
Момиченце гушка котка. Снимка: Getty
Да гушнеш пухкаво коте, което ще заспи мъркайки на гърдите ти, да потичаш с кучето в парка, да нахраниш рибката или да гледаш как хамстерът упорито тича във въртележката – това е лечение.
Pet терапията или участието на домашни любимци в лечението и профилактиката на различни заболявания, от сърдечно-съдови заболявания до психични разстройства се прилага в цял свят.
Доказано е, че домашните любимци ни помагат да подобрим физическото и емоционалното си състояние, стимулират нашите когнитивни функции и социални умения.
Дори и вашият тийнейджър да няма никакви медицински проблеми, домашният любимец ще бъде от полза. Ето защо.
Куче се радва на малко момиче и го лиже. Снимка: Getty
Общуването и игрите с животните помагат на децата да преодолеят комуникационните бариери, да се справят със срамежливостта и ги учат да изпитват съчувствие към другите
Терапията работи по следния начин: когато играе с коте или кученце, детето общува с него, опитва се да разбере настроението му, да разпознае сигналите, които му дава.
А обсъждането на вашия домашен любимец с други хора му позволява бързо да се запознае - например, докато се разхождат в градинката.
За детето е по-лесно да намери тема за разговор с роднини и приятели - винаги може да говори за това с какво го храни, какво обича животинчето, какви бели прави ...
2. Няма самота
Коте на гърба на детето. Снимка: Getty
Тийнейджърите често изпитват чувство на самота, изглежда им, че са оставени сами в света с проблемите си, никой не ги разбира и дори не си струва да се опитвате да установите контакт с тях.
Взаимодействието с животни обаче може да облекчи това чувство на изолация. Детето бързо се привързва към домашния любимец.
Деца играят с кучето си. Снимка: Getty
Храненето на рибката, папагалите, галенето на котка – всичко това подобрява настроението и предизвиква усмивка.
Доказано е, че присъствието на животни в дома намалява нивото на стрес и безпокойство у хората, дава им усещане за комфорт и безопасност и ги разсейва от стресовите фактори.
Психолозите също казват, че кучетата, котките и другите домашни любимци могат да тушират гневните изблици, които често се случват при тийнейджърите - и като цяло да ги направят по-малко раздразнителни.
Ако искате детето ви да е по-спокойно, трябва да помислите дали да му позволите да има четириног приятел.
Малко дете храни кученце. Снимка: Getty
Ако тийнейджърът се грижи за животно, дресира го, разхожда го и го къпе, това му помага да почувства, че контролира живота си.
Той става по-отговорен, когато разбере , че трябва да се грижи за някого.
Ще мине много малко време и вие с изненада ще забележите, че детето ви е започнало да мисли по-зряло и е започнало да взема информирани решения.
По материали на PsychologyToday, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари